PatarimaiStraipsniai

„Xenon“ ir „LED“ tipo žibintai: kokie jų privalumai, trukūmai ir skirtumai?

„Xenon“ tipo žibintai

Ksenoniniai žibintai turi lemputes, tačiau, skirtingai nei halogeniniai žibintai, jie neturi kaitinamųjų siūlų, todėl paprastai veikia ilgiau nei halogeninės lemputės, bet ne taip ilgai kaip LED. Jie sunaudoja mažiau energijos nei halogenai ir daugiau nei LED. Be to, jie labiau įkaista nei LED ir laikui bėgant šviesa tampa blankesnė.

Ksenono žibintuose elektros srovė teka per ten esančias ksenono dujas ir sukuria tam tikrą elektros lanką tarp dviejų elektrodų, kuris generuoja intensyvią baltą arba melsvą šviesą, dažnai ryškesnę nei LED.

Tamsiuose keliuose kai kurie ksenono žibintai yra tokie ryškūs, kad net artimosios šviesos gali apakinti priešais atvažiuojančius vairuotojus. Siekiant tai kompensuoti, automobiliuose su ksenoniniais žibintais dažnai būna įrengtos reguliavimo sistemos, kurios įjungus žibintus automatiškai sureguliuoja šviesų srautą.

Pagrindinės „Xenon“ savybės

  • Vidutiniškas tarnavimo laikas, įprastai siekiantis iki 2000 valandų
  • Sukuria ryškų, maždaug 3000 liumenų, siekiantį šviesos spindulį
  • Tinkamam veikimui reikalinga aukšta įtampa

Kaip tinkamai išsirinkti „Xenon“ lemputę?

Norint išrinkti tinkamą „Xenon“ lemputę, iš pradžių atkreipkite dėmesį į jos specifikaciją.

„Xenon“ lempučių žymėjime esanti raidė D rodo, jog tai „Xenon“ tipo lemputė. Šalia šios raidės esantis skaičius parodo ar lemputėje yra integruotas starteris, atsakingas už aukštas įtampos generavimą.

Nelyginiai skaičiai (D1, D3, D5) rodo, jog lemputėje yra integruotas starteris, o lyginį skaičių (D2 ar D4) turinti lemputė informuoja, jog jo neturi.

Galiausiai paskutinis simbolis nurodo žibinto reflektoriaus tipą. Raidė S nurodo, jog lemputė yra skirta projekciniams (lęšiniams) reflektoriams. Raidė R nurodo parabolinį reflektorių.

„LED“ tipo žibintai

Automobiliuose naudojami LED žibintai pasižymi išskirtine balta spalva ir yra ryškesni už halogeninius žibintus, nors paprastai jie nėra tokie ryškūs kaip ksenoniniai žibintai. Kadangi šviesos diodai yra maži, juos galima įstumti į ankštas erdves ir išdėstyti įvairiais raštais, todėl automobilių dizaineriai ir konstruktoriai gali būti kūrybiškesni.

LED žibintuose elektros srovė teka per puslaidininkį (arba diodą) ir sukuria šviesą, kuri yra ryškesnė ir dažnai turi platesnį spindulių pluoštą nei kitų tipų priekiniai žibintai. Šviesos diodai yra maždaug 90 % efektyvesni už kaitrines lemputes ir išskiria mažiau šilumos. LED žibintai tarnauja ilgiau nei halogeniniai ar ksenoniniai, nors su amžiumi jų šviesa tampa vis blankesnė.

Pagrindinės LED savybės:

  • Labai ilgas tarnavimo laikas. Vidutiniškai siekia iki 50 tūkst. valandų
  • Gali skleisti labai ryškią šviesą – nuo 8 000 iki 10 000 liumenų
  • Sunaudoja labai mažai energijos. Iki 95% mažiau nei halogeninės ir ksenoninės lemputės

Back to top button