Būgniniai stabdžiai: Ar jau atėjo metas laidoti šią technologiją?

Modernūs automobiliai turi daugybę privalumų, bet jie taip turi ir ne vieną trūkumą. Pavyzdžiui? Sparčiai augantį viršsvorį.

Kiekvienas papildomas kilogramas turi pakankamai daug įtakos stabdymo keliui ir apskritai – stabdžių sistemai.

Šiuo metu daugelis automobilių priekyje ir gale naudoja diskinių stabdžių sistemą. Pirmą kartą 1953 metais „Jaguar Type-C“ lenktyniniame automobilyje panaudota konfigūracija labai greitai išplito masinėje gamyboje ir panašu, jog daugelis gamintojų net nenori žvalgytis atgal.

Maybach

Istorijos pradininkas – „Maybach“

Būgniniai stabdžių sistema pirmą kartą visuomenei buvo pristatyti 1901 metais – „Maybach“ markės automobilyje. Praėjus vos vieneriems metams, Louis Renault pristatė atnaujintą būgninių stabdžių sistemos versiją, kuri, iš tiesų, buvo labai panaši į tą, kurią gamintojai naudoja dabar.

Stabdžių kaladėlės yra uždengtos būgnu ir stabdo ne spausdamos stabdžių diską, o plečiasi ir taip remiasi į būgno vidines sieneles, taip sukeldamos trintį ir tuo metu vyksta stabdymas.

Iš pradžių būgninių stabdžių sistema buvo montuojama tik ant galinės automobilių ašies – kaip ir dabar. Vis dėlto, nuo 1920 metų daugelis Europos automobilių gamintojų būginių stabdžių sistemą pritaikydavo priekinėje ir galinėje ašyje.

Būgninių stabdžių tipai

Būgninių stabdžių tipai

Didžiausias trūkumas – temperatūra

Lenktyniniuose automobiliuose naudojami komponentai efektyviausiai veikia dirbdami pasiekę optimalią temperatūrą. Tai galioja variklio alyvai, padangoms ir kas be ko – stabdžių diskams. Milžiniški temperatūros skirtumai gali labai stipriai įtakoti stabdžių sistemos efektyvumą, o blogiausiu atveju – stabdžių diskai tiesiog perkaista.

Modernūs automobiliai būna aprūpinti stabdžių diskais, kurie perkaistų tik labai ekstremaliose situacijose į kurias paprasti vairuotojai tiesiog nepatenka. Tuo tarpu sportiškų automobilių vairuotojai puikiai žino, jog gamykloje sumontuoti stabdžių diskai po poros intensyvių ratų „Nemuno žiede“ gali iškelti baltą vėliavą. Tuo tarpu automobilis su būgniniais stabdžiais iš rikiuotės išeitų dar greičiau.

Stabdžių diskas

Milžiniška trintis ir per aukšta temperatūra sumažina šios sistemos efektyvumą. Iki aukštos temperatūros įkaitęs stabdžių būgnas gali atvėsti tik vienu būdu – sustojus. Tuo tarpu stabdžių disko temperatūrą gali sumažinti tiesiog atleidus akceleratoriaus pedalą ir leisti jam atvėsti važiuojant mažesniu greičiu arba tiesiog riedant.

Būginiai stabdžiai taip pat turi dar vieną trūkumą – jie reikalauja nuolatinės priežiūros. Kadangi būgnas yra uždaras, juose kaupiasi ir laikosi drėgmė, kaupiasi dylančių kaladėlių dulkės, tad norint išlaikyti efektyviai veikiančios sistemos būklės, būgną reikėtų ardyti reguliariai.

Turi privalumų

Būgniniai stabdžiai šiuo metu montuojami tik į pačius pigiausius lengvuosius automobilius. Į tuos, kuriems nereikia pajėgių stabdžių sistemų ir į tuos, kurie yra pakankamai lengvi, kurių svoris neviršija 1700 kilogramų.

Vienas pagrindinių būgininių stabdžių privalumų – kaina. Automobilių gamintojai būgninius stabdžius į savo produktus diegė dėl mažos gamybos kainos ir pakankamai paprastos konstrukcijos.

Panašūs įrašai

Back to top button