NaujienosStraipsniai

Kas slepiasi už žodžio „sankaba“

Kiekvienas automobilis, kuris turi pavarų dėžę, taip pat turi ir sankabą. Tačiau kaip jūs galėtumėte apibūdinti sankabą ir ar žinote kokie komponentai ją sudaro? 

Sankaba yra vienas iš tų komponentų, kurie turi veikti nuolatos. Kitaip negu variklio tepalas, padangos, lemputės ar paskirstymo diržas, kuriuos reikia keisti nuolatos, sankaba dažniausiai tarnauja ne vienerius metus. Tad šiuo straipsniu pabandykime šiek tiek plačiau aptarti šį labai svarbų automobilio komponentą.

Sankabos paskirtis ir sudėtis

Sankabos paskirtis labai paprasta – perduoti sukimo jėgą į automobilio varomuosius ratus. Ji yra tarpinis elementas tarp variklio ir pavarų dėžės. Spausdami sankabos pedalą, laikinai tarsi atjungiame variklį nuo ratų ir tada automobilis pradeda riedėti laisva eiga. Kai sankabos pedalą atleidžiame, sankaba palaipsniui perduoda variklio sukimąsi pavarų dėžei, o pastaroji perduoda sukimąsi į ratus.

Jeigu automobilis turi vidaus degimo variklį, vargu ar jis galėtų pajudėti iš vietos neturėdamas sankabos. Mašinos variklis sukasi nuolatos, o ratai – ne. Kad automobilis sustotų, o variklis neužgestų, ratus reikia kaip nors „išjungti“. Būtent sankaba leidžia sklandžiai prijungti arba atjungti besisukantį variklį prie nesisukančios pavarų dėžės, kontroliuojant slydimą tarp jų.

clutch3

 

Sankabos mechanizmą sudaro : smagratis, disko ir mynimo mechanizmas, diskatorius. Mynimo mechanizmas (minamasis guolis) dažniausiai būna mechaninis arba hidraulinis.

Veikimo principas 

Jeigu turite automobilį su mechanine pavarų dėže, puikiai žinote, jog norėdami pajudėti iš vietos, privalote įspausti sankabos pedalą, įjungti reikiamą bėgį ir po truputėlį vienu metu spausti akceleratorių ir po truputėlį atleidinėti sankabos pedalą. Tačiau kas tuo metu vyksta pačioje sankaboje? Nuspaudus sankabos pedalą, traukė pasuka šakutę, kuri stumia movą, o ši spaudžia svertus. Mova pasuka svertus, kurie suspausdami spyruokles atitraukia varantįjį diską nuo varomojo.

Sankabos veikimas1

 

Sankabų simptomai 

Kaip ir kiekvienas automobilio komponentas, taip ir sankaba per tam tikrą laiką susidėvi. Kiekvienas sankaba apie artėjančią mirtį praneša dviem būdais – „varymu“ ir buksavimu.

Pirmasis simptomas -„varymas“ pasireiškia, kai sankaba visiškai neišsijungia ar iškyla problemų perjungiant pavaras. Kokia to priežastis? Iš tiesų, jų gali būti kelios. Gali būti, jog atsilaisvino varomojo disko laikikliai. Taip pat gali būti, jog susidėvėjo arba sulūžo diafragminės spyruoklės lapeliai.

O vyksta, kai sankaba buksuoja? Atkreipkite dėmesį kaip lėtai automobilis įsibėgėja, ypač jeigu bandote įveikti įkalnę. Jeigu stipriau paspaudus akceleratorius automobilio viduje pajusite degančių tarpinių kvapą, važiuokite tiesiai į detalių parduotuvę ir nusipirkite naują sankabos diską.

Kokybiškas sankabas galite įsigyti mūsų interneto parduotuvėje shop.automanas.lt.

Panašūs įrašai

Back to top button