Straipsniai

Pirmasis kompiuteris automobilyje : Kelintais metais jis buvo įdiegtas pirmą kartą?

Ar įsivaizduojate savo gyvenimą be kompiuterio? išmanaus telefono ar net automobilio, kuris neturėtų elektra valdomų langų, oro kondicionieriaus ar kitų privalumų? Daugelis greičiausiai šių gerybių atsisakyti tikrai nenorėtų, tačiau prieš kelis dešimtmečius žmonės važinėjo su automobiliais, kurie turėjo tik vairą, sėdynę ir elementarų šildytuvą, kuris šaltą žiemos rytą neleisdavo jūsų pirštams nukristi. 

Augantis vartotojų poreikis turėti kuo daugiau komforto ir saugumo įrangos daugelį gamintojų privertė ieškoti išmanių būdų kaip į kompaktišką automobilį sutalpinti milžinišką kiekį elektros instaliacijos, keletą kompiuterių ir kitų išmanių prietaisų, kurie leistų naudotojams sėdint už automobilio vairo naršyti „Facebook’e“ ir išvengti avarinių situacijų. Tačiau šiandien kalbėsime ne apie juos, bet apie sudėtingą ir komplikuotą elektroniką, kuri automobiliuose buvo įdiegta prieš keletą dešimtmečių.

Pirmasis kompiuteris automobilyje : Kelintais metais jis buvo įdiegtas pirmą kartą?

Pirmosios elektroninės smegenys

Jeigu turėtume įvardinti pirmąjį elektroninį prietaisą, kuris buvo įdiegtas į automobilį, tuomet mes turėtume nusikelti į gūdžius 1957 metus, į „AMC“ kompanijos būstinę, kurioje buvo pristatytas prietaisas leidžiantis padidinti kuro padavimo efektyvumą. Trumpai tariant – tai buvo tiesioginio įpurškimo sistema, kurią sukūrė „Bendix“ ir „Electrojector“ kompanijų inžinieriai.

„AMC“ kompanijos inžinieriai šią sistemą pabandė įdiegti į du šios markės prototipus, tačiau po nesėkmingų bandymų, tiesioginio įpurškimo sistema buvo padėta į stalčių. Kaip bebūtų keista, tačiau šios sistemos kūrėjai – „Bendix“, nusprendė pasikalbėti su kitu JAV gamintoju – „Chrysler“, kuri tuo metu labai daug dėmesio skyrė inovacijomis ir naujų technologijų vystymui.

Pirmasis kompiuteris automobilyje : Kelintais metais jis buvo įdiegtas pirmą kartą?

„Chrysler“ inžinieriai išklausę „Bendix“ specialistų patarimų ir įspūdžių iš „AMC“ bandymų, žengė vieną žingsnį į priekį pagamino 35 automobilius, kurių varikliai turėjo tiesioginio įpurškimo sistemą. Ne gana to, visi šie automobiliai buvo parduoti fiziniams asmenims, kurie atėję į „Chrysler“ saloną ieškojo naujos mašinos. Vis dėlto, net ir tokios didžiulės kompanijos bandymas sukelti revoliucija nebuvo sėkmingas. Automobiliai su šiomis sistemomis neleido tinkamai jų eksploatuoti, tad amerikiečiai turėjo tik vieną pasirinkimą – sugrįžti prie karbiuratorių.

Vokietijos ir japonų išmanumas

Persikelkime į 1967 metus, į inžinierių kalvę – Vokietiją. Automobilių komponentų gamintoja „Bosch“, 1967 metais baigė kūrimo darbus prie pirmosios tiesioginio įpurškimo sistemos – „Jetronic“ arba „D-Jetronic“. Nors ši sistema buvo naudojama ne viename, bet keliuose automobiliuose, tačiau „Volkswagen“ buvo pirmoji, kuri šią sistemą įdiegė į „Type 3“ modelį, o tiksliau – „1600 TE“ ir „1600 LE“ modelius. Raidė „E“ pavadinime reiškė – „Einspritzung“. Išvertus iš vokiečių kalbos – įpurškimas.

Pirmasis kompiuteris automobilyje : Kelintais metais jis buvo įdiegtas pirmą kartą?

Tiesioginis įpurškimas buvo pirmasis elektronikos valdomas prietaisas, kuris labai greitai tapo norma daugumoje europietiškų mašinų, tačiau tai buvo tik pradžia, nes metams bėgant jos pradėjo augti kaip grybai po lietaus. 7-o dešimtmečio pradžioje buvo pradėti kūrimo darbai prie „ABS“ – sistemos, kuri leidžia efektyviau sustabdyti automobilį.

Pirmoji „ABS“ sistema buvo įdiegta 1970-aisiais, amerikietiškame „Lincoln Continental“ automobilyje, tačiau ši sistema buvo sumontuota ne ant priekinių, bet tik ant galinių ratų. Po vienerių metų pasirodęs „Imperial“ tapo tuo automobiliu, kurio visi keturi ratai turėjo „ABS“ sistemą.

Pirmasis kompiuteris automobilyje : Kelintais metais jis buvo įdiegtas pirmą kartą?

Visam pasauliui atšventus 1980-ųjų pradžią, Japonijos automobilių gamintoja „Toyota“ pradėjo darbuotis prie elektroninės stabilumo sistemos, kuri leistų padėti suvaldyti staiga pradėjusį slysti automobilį. Taip, po trijų metų kūrimo, 1983 metais, „Toyota Crown“ sedane debiutavo pirmoji elektroninė stabilumo sistemą, kurią vėliau labai stipriai ištobulino BMW ir „Mercedes Benz“ inžinieriai. Pastarųjų kompanijų sistemos stebėjo ne tik akceleratoriaus ar stabdžių sistemos darbą, bet ir kokiu kampu pasuktas vairas, ar jis rieda nuo kalno ar važiuoja į įkalnę – milijonai parametrų. Įdomu yra tai, jog „Mercedes Benz“ ir „Bosch“ prie panašios sistemos pradėjo darbuotis dar 1983 metais, tačiau dėl sudėtingų skaičiavimų, elektroninės stabilumo sistemos kūrimas užtruko ne vienerius ir ne dvejus metus.

Back to top button