Straipsniai

„Tatra Stalin“ : Automobilis skirtas pagerbti Staliną

Žavingas ir nematomas dalykas, kuris supa senus automobilius – jų gimimo istorijos. Šiais laikais retas automobilis gali pasigirti įdomia ir dar negirdėta istorija. Juk modernūs automobiliai gaminami dažniausiai tam, jog galėtų patenkinti masių norą turėti transporto priemonę. Visa kita tik marketingo skyriaus išpūstas burbulas.

Šiandien norime jums papasakoti apie automobilį, kurį sukūrė patį gabiausi ir talentingiausi Čekijos inžinieriai. Tačiau dabar trumpam sugrįžkime į 1949 metų Sovietų Sąjungą. Tais metais visa Sovietų Sąjunga šventė 70-ąjį Stalino gimtadienį. Kadangi Čekoslovakija tuo metu priklausė Sovietų  Sąjunga, šio regiono vadovai sugalvojo Stalinui padovanoti automobilį. Tai turėjo būti ne bet koks, bet specialiai Sovietų Sąjungos vadovui sukurtas automobilis.

tatra-02

Čekoslovakijos vadovai nusprendė kreiptis į keturis gabius specialistus, kurie daugybę metų garsėjo savo sumanumu ir išradingumu. Josefas Chalupa, Vladimiras Popelaras, Františekas Kardausas ir Hansas Ledwinka – šiems keturiems vyrams buvo patikėtas vienas svarbiausių to meto projektų.

Keturi gabūs vyrai nesuko galvos ir nusprendė būsimą automobilį sukurti naudojantis „Tatra 600“ pagrindu. Atsisakė neįprastų kėbulo formų, jie šešiavietį sedaną transformavo į kai ką tradiciškesnio ir tinkamesnio Sovietų Sąjungos vadovui.

Inžinieriai nusprendė padovanoti kabrioletą, kuris tiktų reprezentacinėms Stalino reikmėms.

tatra-04

Galutinis rezultatas nustebino net ir didžiausius skeptikus, kurie projekto pradžioje trimitavo apie nesėkmę. Automobilio išvaizda nepriminė Sovietų Sąjungoje gaminamų automobilių. Nors daugelis įžvelgė panašumų su amerikietiškais automobiliais, tačiau keletas įdomių akcentų čekišką „Tatra“ pavertė unikaliu kūriniu.

Vis dėlto tai dar nebuvo pabaiga, nes atėjo metas apipavidalinti interjerą. Iš pradžių automobilis turėjo beveik identišką „Tatra 600“ modeliui interjerą, tačiau keli artimi Stalino draugai pamatę automobilio vidų – pradėjo skėsčioti rankomis ir grasinti susidorojimu.

tatra-05

„Stalinas turi gauti geriausią automobilį pasaulyje“ – toks buvo reikalavimas žmonių, kurie atvyko apžiūrėti būsimos Sovietų Sąjungos lyderio dovanos.

„Tatra“ specialistai įkvėpimo pasisėmė iš amerikietiškų automobilių, kurių tuometiniai interjerai išsiskyrė rafinuotumu ir prabanga.

tatra-07

„Tatra“ specialistai buvo taip patenkinti savo kūriniu, jog prieš išvežant šį automobilį į Maskvą, nusprendė jį pademonstruoti tarptautinėje automobilių parodoje, kuri vyko 1949 metais, Prahos mieste.

Iškart po parodos, automobilis buvo išvežtas į Maskvą. Kartu su automobiliu į Maskvą išvyko ir tuometinis Čekoslovakijos premjeras, Antoninas Zapotocky, kuris per iškilmingą ceremoniją Stalinui įteikė šio kabrioleto raktelius.

tatra-13

Panašūs įrašai

Back to top button